Същност на въображението

Човешкото съзнание притежава удивителна способност да създава образи на предмети и явления, които никога не сме възприемали или изобщо не съществуват. Благодарение на тази способност човекът създава несъществуващи в природата предмети на бита, произв

2010-08-24 09:04:23
Същност на въображението
Човешкото съзнание притежава удивителна способност да създава образи на предмети и явления, които никога не сме възприемали или изобщо не съществуват. Благодарение на тази способност човекът създава несъществуващи в природата предмети на бита, производството (машини, апарати и т.н.), произведения на изкуството, преобразува природната среда.
 
С помощта на въображението, или още наречено фантазията, често си представяме близко или далечно бъдеще. Създаваме си образи и картини, когато четем книга, или когато някой ни разказва житейска ситуация.
 
Въображението е психичен процес, чрез който преработката и  комбиниране на представите се изграждат нови образи, които никога не са възприемани. Въображението е присъщо само на човека. Пределно ясно е и всеки, че преди да съсздаде някой нещо, то той първоначално си го е представял или по – точна казано в съзнанието си предварително е изградил даденото изображение.
 
Нито една човешка дейност не е възможна без въображението. Много от създаденото от човека в техниката, бита, изкуството и културата е плад на неговото въображение, без което е невъзможно човешкото творчество.
 
Аглутинацията е начин за създаване на фантазни образи, чрез съединяване на образи на части от различни обекти. Аглутинацията се използва в научната фантастика и в някои форми на живописта.
 
Хиперболизацията е начин за създаване на фантазни образи чрез силно преувеличаване на естествените размери на обекти или броя на техните части. Среща се в митологията (лами с няколко глави и т.н.).
 
Одухотворяването е процес на създаване на образи чрез изтъкване, подчертаване или преувеличаване на отделно свойство или черта на обекта. Използва се при правенето на карикатури.
 
Схематизацията е начин за създаване на образи чрез „опростяване” на обекта, като се запазват само основните му черти или функции. Използва се при създаването на чертежи, схеми, карти, диаграми, модели.
 
Типизацията е  начин за създаване на образи на въображението чрез въплъщаване общи черти на много хора или явления в един образ. По този начин се създават художествени образи – Мона Лиза, Дон Кихот, Бай Ганьо и други. Автор: Александър Ненов

КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия